poniedziałek, 11 grudnia 2017

Doradca zawodowy - kto to taki?




Większość z nas, już jako małe dzieci, chcieliśmy wykonywać różne zawody. Strażak, policjant, nauczycielka, aktorka - to niezmiernie popularne zawody wśród dzieci. Dzieci obserwują dorosłych i naśladują - bawią się w sklep, szkołę, fryzjera. Ciekawe, czy ktoś chciał być doradcą zawodowym? :)

Pewnie nie, bo kto to jest? I co taki doradca robi? Na to pytanie odpowiemy za chwilę.


Dorastając, młodzi ludzie poznają świat zawodów i zaczynają przygotowywać się do wykonywania jednego z nich. Systemy edukacyjne są tak pomyślane, by ułatwić młodzieży zdobywanie zawodów, czyli wyposażyć w niezbędną wiedzę, kompetencje do podjęcia pracy.

Jeszcze 30-50 lat temu ilość zawodów była stosunkowo ograniczona. Wiele z nich tradycyjnie przekazywanie "z ojca na syna". Ludzie wykonywali jeden zawód często przez całe życie. Jednak czasy tej stabilizacji mamy za sobą. Dzisiaj mówimy o kolejnej rewolucji przemysłowej.

D. Danielewicz, Kompendium wiedzy - wyzwania doradcy.
Sytuacja na rynku zawodów uległa w stosunku do lat 70 ubiegłego wieku diametralnej zmianie. Teraz można mówić o rynku kompetencji, gdyż to one decydują o tym czy i gdzie będziemy pracować. Każdy decyduje za swoje życie. Wybory, których dokonuje kształtują jego przyszłość. Jeśli dokonuje wyboru (np. ścieżki edukacyjnej) bez uwzględnienia potrzeb rynku pracy, nie może się potem dziwić, iż rynek pracy nie uwzględni jego istnienia


Jeżeli nie wiesz co robić, zwróć się o pomoc do doradcy zawodowego. Znajdziesz go w szkole a także w różnych instytucjach zajmujących się rynkiem pracy np. Młodzieżowych Centrach Kariery, urzędach pracy. Doradcy mają za zadanie pomagać, wspierać, ułatwiać dokonywanie wyborów edukacyjnych. Posiadają narzędzia, dzięki którym łatwiej będzie podjąć właściwe decyzje. Doradca nie podejmuje decyzji za swoich klientów, nie krytykuje pomysłów, nie ocenia. Ma służyć swoją wiedzą i doświadczeniem, ułatwiać, ewentualnie proponować jakieś rozwiązania do wspólnego rozpatrzenia.
Doradca w szkole nie działa sam. Szkolny system doradztwa to także praca pedagoga, psychologa, wychowawców, nauczycieli różnych przedmiotów. Doradztwo to proces, który trwa wiele lat. 

zob. doradztwo.ore.edu.pl/gdzie-znajde-pomoc/

Orientacja w "gąszczu" zawodów faktycznie nie ułatwia młodym ludziom podjęcia decyzji o wyborze szkoły. Jednak warto podjąć trud i spróbować przemyśleć ten problem już na etapie gimnazjum. A może i wcześniej? 



Pomoc młodzieży, rodzicom i nauczycielom w rozwiązywaniu problemów związanych z planowaniem kariery edukacyjno-zawodowej w szkołach niosą doradcy zawodowiJuż w przedszkolu i szkole podstawowej (klasy I-VI) odbywa się preorientacja zawodowa, czyli zdobywanie wiedzy o zawodach. Później przychodzi czas na pogłębianie tej wiedzy o informacje dotyczące rynku pracy, o własnych możliwościach, zasobach, na precyzowanie celów oraz opracowywanie planów ich osiągnięcia.

Trzeba postawić sobie cel zawodowy - co chcę w życiu osiągnąć, co chcę robić. Cel jest jak punkt na naszej prywatnej mapie. Jeżeli go nie oznaczymy, nie wiemy jak tam dotrzeć. Atrakcyjny cel, zwiększy się naszą motywację do działania i szansę na sukces. Dalej nie wiesz co zrobić? Pamiętaj o doradcy zawodowym :)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zostań żołnierzem

Dzisiaj ZSB odwiedził przedstawiciel brzeskiego WKU i przedstawił możliwe drogi zawodowe, których celem jest służba (praca) w wojsku....